Sakal Ekimi

Saç Ekimi

Araştırmalar sakallı erkeklerin daha erkeksi, daha olgun ve hatta fiziksel olarak daha güçlü algılandığını gösterdiği gibi aynı zamanda güzel bir görünüşün de simgesi olduğudur.

Sakal Ekimi Nedir?

Sakal ekimi, vücudunuzun başka bir yerinden (genellikle arka taraftaki veya çenenizin altından) saç köklerinin yüzünüze nakil işlemidir.

Sakal ekimi, en iyi dokuyu ve kapatmayı sağlamak için bir seferde ekilen saçların –2000 civarı– alınmasından oluşan foliküler ünite transferi (FUT) adı verilen bir teknik kullanılarak gerçekleştirilir . Doktor, sakal bölgesinde sakalınızın yönünü ve büyüme şeklini belirleyecek küçük kesiler yapar. Kaynak saç daha sonra bu kesilere yerleştirilir. Lokal anestezi ile yapılır.

Normal bir saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de - FUE teknolojisini kullanarak saçları boyundan naklederiz. Yani tek seferde yoğun bir saç çıkarır ve daha yoğun bir sakal olmasını istediğiniz seyrek olan bölgeye ekeriz.

Ekilen Sakallar Kalıcı mıdır?
Ekilen sakallar kalıcıdır ve normal yüz kılı gibi uzar ve istenildiği gibi kesilebilir veya traş edilebilir.

Sakal ekimi ihtiyacını ortaya çıkaran Sebepler Nedir?

 • Aslında, birçok erkek öncelikle düzensiz dağılmış veya var olmayan yüz kıllarından muzdariptir.
 • Bu durumda sadece sakal ekimi, belli koşullar altında kalın sakal bırakmanıza yardımcı olabilir.
 • Örneğin, başarılı bir sakal ekiminin anahtarı, genellikle kendi sakalınız olan donör bölgenizde yeterli sayıda greft bulundurmaktır.
 • Böylelikle 20 yaşını geçmiş ve sistematik bir hastalığı olmayan herkes, yüzdeki kıl dökülmesinin kalıcı tedavisi için yeterli sayıda greft olduğu sürece sakal ve bıyık ekimi yaptırabilir.
 • Sakal ekimi ne kadar sürer?

  Tam bir sakal ekimi yaklaşık sekiz saat sürebilir ve tam bir sakalın iyileşmesi ve uzamasına giden yol birkaç hafta sürebilir.

  Sakal Ekimi sonrası ne olur?

  Ekilen sakallarınız ameliyattan 15-30 gün sonra dökülmeye başlayacaktır. Ancak bu iyi bir haber - yeni sakal kökleriniz büyüme hamlesi için daha yeni hazırlanıyor. Yaklaşık 90 gün içinde sakalınız uzamasını tamamlamış olacak ve çoğu sakal kökü yerine oturmuş olacaktır. Ameliyattan yaklaşık dört ay sonra sakalınız kapanmaya başlar; yaklaşık dokuz ay içinde tam bir sakal bırakabileceksiniz.

  Herhangi bir risk veya yan etki var mı?

  Çoğu ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon ve biraz kanama riski vardır, ancak bunlar sakal ekiminde nadirdir . Bazen sakal kökleri enfekte olabilir ve iltihaplanabilir. Çoğu sakal zamanla o bölgeyi kaplasa da, kaynak bölgede yara izi kalma olasılığı da vardır. Sonuçlar değişebilir, bu nedenle beklentileriniz konusunda gerçekçi olun.

  Sakal Ekimi Çeşitleri

  Sakal ekiminde en sık kullanılan prosedür Foliküler Ünite Ekstraksiyonudur (FUE). Cerrah, bir donör bölgeden tek tek kılları (köklerindeki) alır ve sakalınızın dolmasını istediğiniz yere nakleder.

  Not: İçeriklerde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir!