Lazer Göz Ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı ile Hayata siz de bambaşka Bir gözlerle bakın! Tamamen bilgisayar kontrollü Excimer Laser cihazlarının kornea olarak adlandırılan gözün saydam tabakasının şeklini değiştirerek görme kusurlarının (Miyop, hipermetrop ve astigmat) giderilmesi sonucu Dünya'yı daha net görün!

Lazer Göz Ameliyatı Nedir?

Tamamen bilgisayar kontrollü Excimer Laser cihazlarının kornea olarak adlandırılan gözün saydam tabakasının şeklini değiştirerek görme kusurlarının (Miyop, hipermetrop ve astigmat) giderilmesi işlemine kısaca Laser ile görme düzeltilmesi diyebiliriz.

Gündelik hayatında gözlük veya lens kullanmak istemeyen kişiler daha sağlıklı gözler elde edebilmek için lazer göz ameliyatı tekniklerinden yararlanmaktadır.

Lazer yardımı ile yapılan göz ameliyatı operasyonu lazer göz ameliyatı gözün görme bozukluklarını tamamen ortadan kaldırabilmek amacı ile kullanılmaktadır. Görme kusurları mevzu bahis olduğu zaman hastalarda herhangi bir yan etki olmadan uygulanabilecek ameliyatlar arasında lazer göz ameliyatı yer almaktadır.

Kimlere Excimer Laser Tedavisi Uygulanır ?
Miyoplar, Hipermetroplar, Astigmatizma, Presbiyopi gibi göz kusurları olanlarda güvenle uygulanır!

Lazer Göz Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

 • Göz hastalıkları yaşayan kişilere lazer göz ameliyatının uygulanabilmesi için ön tetkiklerin yapılması gerekir. Bu durum dışında hamile ve emziren kadınlar ile birlikte şeker hastalığı kontrol altına alınmamış kişilere karşı dikkatli olunması gerekir.
 • AIDS hastaları, üst düzey göz kuruluğu yaşayanlar ve genel sağlık durumu ameliyata uygun olmayanlara lazer göz ameliyatı tavsiye edilmemektedir.
 • Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

  Lazer göz ameliyatı sonrasında her ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek basit sorunlar meydana gelebilir. Ancak hastalar genellikle lazer göz ameliyatından sonra birkaç gün içerisinde gündelik yaşamlarına dönebilirler.

  Lazer göz ameliyatından sonra sizi rahatsız etmeyecek ufak kızarmalar ve gözde batma hissi ortaya çıkabilir. Bu durumlar son derece doğal durumlardır ve en kısa süre içerisinde kendiliğinden kaybolabilecek durumlardır.

  Göz kuruluğunun engellenebilmesi için doktorunuz tarafından size verilecek göz damlanızı kullanmanız yeterlidir.

  Lasik ameliyatı ağrılı mıdır?

  Lasik tekniği tamamen ağrısız ve çok kısa süren bir teknikdir. Mikrokeratom ile uygulamalarda kesi yapılırken mikrokeratomun emerek gözü sıkıca tutmasına bağlı gerginlik hissi olabilir ancak bu çok kısa süreli ve rahatsız etmeyecek bir histir.

  Lasik için uygulanan anestezi şekli damla anestezisidir. Herhangi bir iğne veya dikiş işlemi kesinlikle yoktur. Birkaç damla anestezik madde damlatılması sonrası göz üzerinde bu işlemler ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir.

  Lasik sonrası görme hızlıca artacaktır ve bu sayede 15 dakika sonra evinize gidebilirsiniz. Çok az bir kaşınma ve ışıktan rahatsızlık hissi olabilir ancak bunlar ileri boyutta değildir. Sıkıntılı hallerde bir ağrı kesici alımı rahatsızlık hissini giderecektir. Görme 2-3 gün içinde tatminkar bir düzeye ulaşacaktır.

  Lasik ile tedavi yöntemi güvenilir midir?

 • Amerika gibi çok gelişmiş bir ülkede FDA (Food and Drug Administration) isimli organizasyon her türlü tedavinin onayını çok inceledikten sonra vermektedir.
 • FDA tarafından PRK yöntemi 1995 yılında ve LASIK yöntemi 1999 yılında güvenilir tedavi olarak onaylanmıştır.
 • Excimer Laser sonrası görme nasıl olacak ?

  Çalışma sonuçlarının hemen hepsi göstermektedir ki standart lasik sonrası tashihsiz (gözlüksüz) görme keskinliği %99 ihtimalle 60/100 üzerinde olacak ve %80 ihtimalle de 100/100 olacaktır. Wavefront (Kartal Gözü) teknolojisinin uygulandığı cihazlar ile bu oranlar daha da iyi olmaktadır. Ancak yine de hiç gözlük kullanılmayacağı şeklinde bir garanti vermek imkansızdır.

  Yeni teknoloji ile görme kusurunun tamamen ortadan kaldırılmasına rağmen, gözün görme kusurunun tipine ve derecesine, bazı yapısal faktörlere bağlı olarak gözünüz tam olarak emetrop (görme kusuru olmayan göz) olamayabilir. Ancak hiç bir zaman eskisi gibi olmayacaktır ve büyük olasılıkla gözlüksüz çok rahat bir yaşam süreceksiniz. Çok küçük oranda bazı kişilerde gece görme problemi olabilmektedir, ancak Wavefront teknolojisi ile bu istisna az derecededir.

  Ameliyat sonrası numaram geri döner mi?

  Excimer laser'in ilk uygulandığı yıllarda kullanılan cihazlar ve tekniklerle bu oluyordu. Ama günümüzde özellikle lasik tekniğinde istisnalar dışında söz konusu değildir.

  Excimer Laser tedavisi olan kişiler Katarakt Ameliyatı da olabilir mi?

  Bu da çok yanlış bilinen noktalardan biridir. Excimer laser tedavisi olan bir kişi olmayan bir kişi gibi Katarakt Ameliyatı olabilir. Excimer laser tedavisi gözün içine girmeden uygulanan bir tedavidir ve göze girilerek yapılan Katarakt Ameliyatına hiç bir engel teşkil etmez.

  Ameliyat sonrası numaram ilerler mi? Tekrar ameliyat olabilir miyim?

  Ameliyat öncesi son 1 yıl içinde numarada 0.25′den fazla değişim olmaması ve kişinin 18 yaşını doldurması ameliyat için önemli bir kriterdir. Yeni lasik teknikleri ile geri dönüş olmamasına rağmen, genellikle 18 yaşında duran görme kusurları bazen ilerleme gösterebilir.

  Ameliyattan 6 ay sonra, eğer belirgin bir numara değişikliği olursa veya istisnai olarak istenilen numara sağlanamazsa, çok daha kolay bir işlemle 2. bir operasyon olmak mümkündür.

  Hangi yaşlarda Laser Tedavisi olunabilir?

  8 yaşından itibaren 65 yaşa kadar her yaşta ameliyat olunabilir. Ancak uzak görmenin düzeltilmesi için 18-40 yaş aralığı, yakın görmenin düzeltilmesi için 40-65 yaş arası daha uygundur.

  Not: İçeriklerde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir!